6.2 1958 – Letecká havárie Manchesteru United

Byl to den, na který anglický fotbal nikdy nezapomene. Byl to den, kdy truchlil celý svět. Tragédie, která na chvíli zastavila čas  Pouze několik vteřin, které změnily budoucnost. Jen okamžik, který rozhodl mezi životem a smrtí.

Fotbalisté Manchesteru United se přes Mnichov vraceli z Bělehradu, kde se utkali s tamní Crvenou Zvezdou v rámci Poháru mistrů evropských zemí, což je předchůdce současné Ligy mistrů. V Mnichově mělo letadlo pouze doplnit palivo a k doletu do Manchesteru tedy chybělo již jen několik hodin. Jenže problém nastal při pokusu vzlétnout. Pilotovi se v nepříznivém počasí dvakrát za sebou nepodařilo odstartovat a třetí pokus dopadl tragicky. Při třetím pokusu letadlo Airspeed AS-57 Ambassador vzlétlo, jenže nenabralo potřebnou výšku, kleslo a narazilo do plotu, který ohraničoval letiště. Stroj se rozlomil o letištní domek.

V hořících troskách nebo v nemocnici zemřelo 23 lidí, z čehož bylo osm hráčů, osm novinářů a sedm dalších lidí, převážně činovníků klubu. Mezi lidmi na palubě byl i slavný trenér Matt Busby nebo v té době talentovaný Bobby Charlton, kteří měli štěstí, a tragédii se jim podařilo přežít. Manchester však přišel o část týmu, který Matt Busby skládal dlouhou dobu. Ovšem Busby se nevzdal a začal budovat nový tým, který postavil okolo záložníka Charltona a obránce Foulkese. Mužstvu se kvůli nízkému věkovému průměru přezdívalo „Busbyho děti“ neboli „Busby Babes“. Po sedmi a půl letech od mnichovského neštěstí se Manchesteru United podařilo získat mistrovský titul i díky příchodu severoirského talentovaného fotbalisty jménem George Best.

Hráči Manchesteru United, kteří zahynuli při mnichovské katastrofě

Geoff Bent (25 let), Roger Byrne (kapitán mužstva, 28 let), Eddie Colman (21 let), Duncan Edwards (21 let), Mark Jones (24 let), David Pegg (22 let), Tommy Taylor (26 let), Billy Whelan (22 let)

Hráči, kteří nehodu přežili

Johnny Berry , Jackie Blanchflower , Bobby Charlton , Bill Foulkes , Harry Gregg , Kenny Morgans , Albert Scanlon , Dennis Viollet , Ray Wood

 

Podpořte naší stránku . Děkujeme
klikněte na tlačítko a podpořte nás . Děkujeme
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE