SHARE

Od inkriminovaného okamžiku uplynulo již více než půl století, ale dodnes se o něm vedou diskuse. Rozhodně oprávněně, vždyť tento gól rozhodl o titulu světového šampiona!

Psal se 30. červenec 1966 a téměř 97000 diváků natištěných na londýnském Wembley s napětím sledovalo finále osmého světového šampionátu ve fotbale mezi domácím Anglií a Německem (v té době Německá spolková republika nebo Západní Německo). Zápas skončil nerozhodně 2: 2 a následovalo prodloužení.

Probíhala 101. minuta a Geoff Hurst dostal přihrávku do šestnáctky, kde si míč zpracoval, otočil se kolem německého obránce a vypálil ránu. Míč trefila spodní stranu břevna a odrazila se k brankové čáře. Nastala chvíle napětí a švýcarský rozhodčí Gottfried Dienst gól i přes protesty Němců uznal. Ti se navzdory snaze na gólovou odpověď nezmohli, a v poslední minutě prodloužení inkasovali od Hursta ještě jeden gól, čímž završil nejen hattrick, ale i skóre zápasu a celý šampionát.

Anglie se stalo první a zatím i naposled mistrem světa ve fotbale. Dodnes se však vedou o tomto gólu obrovské diskuse. Podle většiny gól totiž platit neměl, protože míč nebyla údajně celým objemem za čárou. Přestože k dispozici bylo i tehdy více kamer, ani jedna neodhaluje stoprocentně pravdu. Především angličtí příznivci se brání argumentem, že vyhráli nakonec i tak až 4: 2. Samozřejmě, kdyby gól uznán nebyl, zápas by se mohl skončit úplně jinak. A rozhodčímu to může jen těžko někdo zazlívat, vždyť střela se od země odrazila ve zlomku vteřiny.